niejednokrotnie zdarza się, że pozwany dowiaduje się o wytoczonym powództwo dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego

czy jest możliwość obrony swoich praw przez pozwanego ?

Zgodnie z dyspozycją art. 502 § 1 k.p.c. w nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu. Z kolei § 2 wskazuje, iż pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu, o treści art. 503 § 1 zdanie trzecie oraz o skutkach niezaskarżenia nakazu.

W świetle powyższego bezspornym jest, iż termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty nie upłynął, albowiem nie został od skutecznie doręczony pozwanemu. W ocenie pozwanego powód celowo wskazał błędny adres, by otrzymać nakaz zapłaty, który następnie został zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Jakkolwiek doręczenie nakazu zapłaty na adres wskazany przez powoda w świetle przepisów Kodeksu postępowania cywilnego nie może zostać uznane za skuteczne. Tym samym konieczne jest doręczenie pozwanemu nakazu zapłaty oraz odpisu pozwu celem umożliwienia wniesienia zarzutów, co zagwarantuje pozwanemu skuteczne prawo do obrony swoich praw.