W 2016 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano ogłoszenia upadłości konsumenckiej w stosunku do 4434 osób. 2016 r. to drugi rok obowiązywania zmienionych przepisów pozwalających na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W 2015 r. upadłość konsumencką ogłoszoną w stosunku do 2112 osób. Oznacza to, iż w 2016 r. nastąpił ponad dwukrotny wzrost ogłoszeń w stosunku do 2015 r.

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, które przewidziane jest wyłącznie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy stali się niewypłacalni.

Podstawową fukncją upadłości konsumenckiej jest zwolnienie konsumenta z długów. Ostatecznym efektem omawianego postępowania jest zwolnienie konsumenta ze wszystkich długów.
Jednakże warunkiem skorzystania z możliwości ogłoszenia upadłości jest wykazanie, że konsument działał ucziciwie przed ogłoszeniem upadłości, jak również w toku postępowania upadłościowego.

Istotnym jest, że wszczęcie postępowania może dojść wyłącznie, jeżeli konsument stał się faktycznie niewypłacany w stosunku do swoich wierzycieli.

Pamiętać należy, że postępowanie upadłościowe wszczynane jest jedynie na wniosek konsumenta. Przedmiotowy wniosek może zostać złożony tylko przez osobę fizyczną.

Decydując się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości należy pamiętać o jego rzetelnym uzasadnieniu. W przypadku oddalenia wniosku przez sąd stronie przysługuje wniesienie zażalenia.

Ponadto wniosek o ogłoszenie upadłości winien być należycie opłacony – 30 zł.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie ze sobą bardzo istotne konsekwencje m.in. w momencie ogłoszenia upadłości cały majątek staje się masą upadłości, którą zarządza syndyk, co oznacza, iż konsument nie może rozporządzać majątkiem we własnym zakresie. Ponadto konsument może zawierać jedynie drobne umowy życia codzienngo, które finansowane będą ze źródeł niezajętych przez syndyka.

Reasumując upadłość konsumencka ma dwie podstawowe funkcje, tj.:

1. oddłużenie niewypłacalnego konsumenta poprzez umorzenie części bądź całości długów konsumenta.
2. odzyskanie należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli.

Tym samym ogłoszenie upadłości pozwala konsumentowi na „pozbycie” się długów, by funkcjonować już bez zobowiązań.